1. Jeśli to możliwe, prowadź opiekę w domu. Postaraj się znaleźć dostawców usług medycznych, którzy są gotowi zapewnić opiekę Twojemu bliskiemu poza szpitalem i w domu. Dla niektórych dostawców opieki może to oznaczać wizyty domowe, dla innych - usługi za pośrednictwem telekonferencji.
2. Koordynuj swoją opiekę. Staraj się koordynować usługi świadczone przez wszystkie osoby sprawujące opiekę nad Twoim bliskim - zarówno formalną, jak i nieformalną. Oznacza to wszystkich, od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po osobę, która może przychodzić raz w tygodniu, aby np. posprzątać dom.
3. Spraw, by schematy opieki były ukierunkowane na konkretną osobę. Zachęcaj bliską osobę do podejmowania własnych decyzji dotyczących rodzaju opieki, jaką otrzyma oraz kiedy i gdzie chciałaby ją otrzymać.
4. Pozwól i znajdź sposób integrację społeczną. Stwórz bliskiej osobie możliwość odgrywania aktywnej roli w rodzinie i w społeczności. Izolacja może być główną przyczyną emocjonalnego cierpienia osób starszych.
5. Bądź na bieżąco z nowymi technologiami, które mogą poprawić każdy aspekt opieki, jaką otrzymuje Twój bliski. Może to być tak proste, jak spotkania FaceTime z lekarzem, lub tak zaawansowane, jak systemy monitorowania bezpieczeństwa połączone z siecią opieki koordynowanej.